اسکوتر برقی

اسکوتر برقی/ هاوربرد

اسکوتر برقی/ هاوربرد

اسکوتر برقی چیست؟ 

نسل جدیدی از اسکوتر هاست که دارای موتور است که نیازی به بکارگیری عضلات ندارد و به وسیله ی موتور و شارژ برقی قادر به حرکت است. اسکوتر شارژی نیازی به مصرف سوخت های فسیلی ندارد و فقط با نیروی برق ضخیره شده در باطری خود میتواند در حمل و نقل ها برای شما یک وسیله نقیله مناسب و کم مصرف باشد و با توجه به برقی بودن این اسکوتر نوجه بسیاری از فعالان محیط زیست را به خود جلب کرده است.

 

اسکوتر برقی از جهتی وسیله نقلیه مناسب است و از جهتی دیگر وسیله تفریحی بسیار مهیجی به شمار می آید چرا که استفاده از اسکوتر شارژی بسیار لذت بخش بوده و حس جدیدی ذر شما ایجاد میکند و از طرفی راندن یک اسکوتر هوشمند خود به تنهایی مهیج است ، و اگه شما فقط اسکوتر شارژی را یک وسیله نقیله در نظر بگیرید نمیتوانید منکر لذت بخش بودن این دستگاه شوید.

 

اسکوتر برقی همانطور که از اسمش پیداست نیازی به انواع سوخت ها ندارد و شارژی است به این صورت که شما در ابتدا برای استفاده از اسکوتر شارژی خود آن را به مدت زمان دو ساعت به شارژر متصل میکنید و پس از آن شما میتوانید به مدت دو ساعت با اسکوتر شارژی خود پیمایش داشته باشید و اسکوتر شارژی قادر است در این دو ساعت برای شما ۱۵ الی ۲۰ کیلومتر پیمایش انجام دهد که این نسبت به شارژ این دستگاه پیمایش فوق العاده ای است.

 

همانطور که در توضیحات قبل گفته شد اسکوتر برقی با دو ژیروسکوپ در دو طرف دستگاه هدایت شما را به موتور ها انتقال میدهد، بنابر این شما باید برای به حرکت در آوردن اسکوتر برقی خود ابتدا به ژیروسکوپ ها زاویه بدهید تا اسکوتر به حرکت در آید.

اما چگونه؟

اسکوتر برقی این قابلیت را به شما میدهد که هنگامی که روی اسکوتر ایستاده اید با حرکات پا و بدن به اسکوتر زاویه داده و به حرکت در آیید.به این صورت که اگر شما پای خود را از پنجه به پایین فشار داده اسکوتر به جلو حرکت میکند و اگر پای خود را از پاشنه به پایین فشار داده اسکوتر به عقب حرکت میکند و یا ثابت روی اسکوتر بایستید و کل بدن خود را به جلو یا عقب حرکت داده که باز هم اسکوتر در این حالت به عقب و جلو حرکت میکند.

و در زمانی که شما میخواهید با اسکوتر برقی خود چرخش انجام دهید کافیست یک پا را از پنجه به پایین فشار داده و پای دیگر را از پاشنه به عقب فشار دهید که در این زمان اسکوتر برقی شما خواهد چرخید که این حرکت در جهت عوض کردن و چپ یا راست رفتن هم به همین صورت است.

اما سوالی که باقی مانده این است که اسکوتر برقی چگونه متوقف میشود؟

برای متوقف کردن اسکوتر برقی فقط کافیست که روی اسکوتر ثابت بایستید و حرکتی به جلو و عقب نداشته باشید، در این صورت اسکوتر تعادل شما را حفظ کرده و شما حرکتی با اسکوتر برقی خود نخواهید کرد.

موارد ایمنی هنگام استفاده:

اسکوتر برقی همانطور که میتواند وسیله ای مهیج و سرگرم کننده باشد میتواند وسیله خطرناکی هم باشد، بنابراین رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از اسکوتر برقی الزامی است.

۱ – برای سوار شدن اسکوتر برقی، اسکوتر باید جلوی شما قرار داشته باشد و از جلو بر روی اسکوتر سوار شوید زیرا اگر از پشت روی اسکوتر سوار شوید شما پای خود را با فشار به جلو یا عقب روی اسکوتر برقی قرار میدهید و ممکن است که اسکوتر با سرعت به جلو یا عقب حرکت کند که این باعث میشود که یا اسکوتر زیر پای شما قرار نگیرد و یا اسکوتر با شدت به جلو حرکت کند و شما را به زمین بزند.

 

۲ – در هنگامی که شما روی اسکوتر برقی قرار دارید و احساس میکنید پای شما خواب رفته و یا خسته شده و یا اینکه احساس کردید پای خود را کج یا اشتباه روی اسکوتر قرار داده اید باید حتما از اسکوتر پیاده شده و خستگی خود را رفع کنید یا جای پای خود را تنظیم کنید.

در غیر این صورت و در حالتی که شما پای خود را روی اسکوتر برقی و پدال حرکت دهید اسکوتر شروع به لرزش و یا شروع به حرکات عقب و جلوی نا منظم میکند که ممکن تعادل شما را برهم زده و شما را به زمین بزند.

 

۳ – برای پیاده شدن از اسکوتر برقی شما باید ابتدا یک پای خود را از عقب به روی زمین گذاشته و سپس پای دیگر خود را از اسکوتر برداشته و پیاده شوید.

اگر شما این کار را از جلو انجام دهید یا برای پیاده شدن از روی اسکوتر برقی بپرید اسکوتر بر اثر فشار رو به جلویی که به پدال وارد کرده اید به جلو حرکت خواهد کرد و قبل از اینکه از اسکوتر پیاده شوید شما را به زمین میزند.

بنابراین در هنگامی که احساس کردید روی اسکوتر تعادل ندارید و ممکن است از روی اسکوتر بیوفتید ابتدا یک پای خود را از عقب روی زمین قرار داده و سپس پای دیگر خود را از روی اسکوتر بردارید.

در این هنگام اسکوتربرقی به حالت غیر فعال در می آید.

۴ – اسکوتر برقی بعد از هر بار شارژ شدن حدود ۲ ساعت بازدهی و پیمایش دارد اما کمی قبل به اتمام رسیدن شارژ به شما هشداری مبنی بر به اتمام رسیدن شارژ دستگاه را میدهد که در این لحظه شما باید اسکوتر را به شارژر متصل کنید.

 

اما اگر به این هشدار بی توجهی کرده و تا آخرین لحظات اتمام شارژ اسکوتر برقی از آن استفاده کنید ممکن است به یکباره شارژ اسکوتر تمام شده و زیر پای شما خاموش شود که در این حالت اسکوتر از زیر پای شما در رفته و زمین میخورید.

۵ – برای شارژ اسکوتر برقی خود فقط کافیست اسکوتر خود را به شارژر متصل کنید اما در اینباره نکاتی وجود دارد که رعایت آن الزامی است. به عنوان مثال

* سوکت شارژ دارای یک خار است که در سر شارژر جای آن خالی میباشد و برای اتصال به شما کمک میکند که نحوه صحیح اتصال شارژر را متوجه شوید، اما نباید برای در آوردن سر شارژر از سوکت آن را بپیچانید زیرا این کار ممکن است به سوکت یا سر شارژر آسیب وارد شود

 

* روی آدابتور شارژر یک چراغ قرار دارد که وقتی شارژر را به برق متصل میکنید چراغ آن به رنگ سبز در می آید و در زمانی که شارژر را به اسکوتر متصل میکنید این چراغ به طور موقت قرمز میشود تا زمانی که اسکوتر شارژ شود که در این هنگام چراغ آداپتور دوباره به رنگ سبز باز میگردد و شما میتوانید متوجه کامل شدن شارژ اسکوتر برقی خود شوید.

 

* در هنگامی که اسکوتر برقی در حال شارژ است اگر شما اسکوتر را روشن کنید چراغ باطری به رنگ نارنجی در خواهد آمد و اسکوتر در حال شارژ حتی در حالت روشن قابل استفاده نیست و سنسور های آن عمل نخواهد کرد.

پس برای جلوگیری از صدمه دیدن به یاد داشته باشید که روی اسکوتر در حال شارژ سوار نشوید.

۶ – همانطور که میدانید اسکوتر برقی وسیله ای الکتریکی میباشد و در صورت نفوذ آب به داخل آن ممکن است دچار سوختگی شود بنابراین از اسکوتر خود بر روی محیط های خیس استفاده نکنید و حتی برای تمیز کردن آن نباید آن را بشویید.

۷ – سرعت بالای اسکوتر برقی یکی از ویژگی های این وسیله به حساب می آید و میل به راندن اسکوتر با سرعت بالا در بین طرفداران اسکوتر برقی بسیار رایج است اما این کار در ابتدای یادگیری کار بسیار خطرناکیست که ممکن است موجب سرنگونی شما از روی اسکوتر شود زیرا در اوایل یادگیری بدن شما به حرکات تند و تیز اسکوتر برقی عادت نداشته و آماده برای تکان خوردن و سرعت رفتن شدید نیست.

 

پس در ابتدای یادگیری از راندن اسکوتر با سرعت بالا خود داری کنید.

اسکوتر برقی چگونه کار میکند؟

اسکوتر برقی های اسمارت بالانس ویلز نوعی جدید از اسکوتر بوده که به آن اسکوتر هوشمند هم گفته میشود که نیازی به داشتن دسته ندارند و با زاویه دادن به اسکوتر میتوان اسکوتر را به حرکت در آورد که این نیز به سادگی انجام می پذیرد و به آسانی قابل آموزش است.

اسکوتر برقی همانطور که گفتیه شد با زاویه دادن به اسکوتر حرکت میکند، اما اسکوتر چگونه این زاویه دادن را متوجه میشود و اصلا اسکوتر چگونه زاویه را تشخیص میدهد؟

این سوالیست که ذهن بسیاری را به خود درگیر کرده است اما جواب آسانی دارد.

اسکوتر برقی به وسیله دو ژیروسکوپی که در دو طرف اسکوتر قرار داده شده زاویه ای را که شما به اسکوتر خود میدهید را متوجه شده و با توجه به میزان زاویه، دستور حرکت و یا کم یا زیاد کردن سرعت را به موتور میدهد.

چگونه اسکوتر برقی حرکت میکند؟

اسکوتر برقی دارای دو موتور براشلس است که در دو قسمت اسکوتر قرار گرفته که اسکوتر را به حرکت در می آورد اما چگونه؟

در اسکوتر برقی موتور اسکوتر در واقع هم موتور و نیروی محرکه است و هم نقش چرخ اسکوتر را ایفا میکند، به این صورت که موتور در خود چرخ قرار گرفته و پس از دریافت دستور حرکت به عقب یا جلو میچرخد و باعث حرکت اسکوتر میشود.

اما چرا موتور اسکوتر هوشمند در چرخ آن قرار گرفته و با این اوصاف موتور اسکوتر چگونه به چرخش در می آید؟

همانطور که در بالا گفته شد اسکوتر هوشمند دارای دو موتور براشلس است که در چرخ آن قرار گرفته، اما موتور براشلس چیست؟

موتور براشلس چیست؟

در این موتورها سیم پیچ ثابت بوده و آهنرباها میچرخند. از آنجایی که سیم پیچ در این موتورها ثابت است، نیازی به برسها وجود ندارد. کار تقسیم ولتاژ بین سیم پیچها راکنترل کننده سرعت موتور یا ESC انجام میدهد. به این نکته دقت کنید که نمیتوان از کنترلر سرعت موتورهای معمولی و موتورهای براشلس بجای یکدیگر استفاده نمود زیرا این دو، کار کاملا متفاوتی انجام میدهند.سریعترین راه برای تشخیص اینکه یک موتور براشلس است یا معمولی این است که به سیمهای آن نگاه کنید. موتورهای معمولی دو تا سیم دارند در حالی که موتورهای براشلس دارای سه سیم هستند. سیم وسط فیدبک نام دارد و تغییر جای دو سیم دیگر باعت خواهد شد که جهت چرخش موتور برعکس شود.

از آنجایی که برس وجود ندارد، خوردگی آن هم در این موتورها وجود ندارد. نیازی به نگرانی برای تمیز کردن برسها و محل اتصالشان وجود ندارد. اصطکاک برس برای گرفتن سرعت موتور وجود ندارد. باز هم به همین علت، مدت زمان کارکرد موتور با یک باتری در این موتورها بالاتر است. نسبت توان به وزن بسیار بالاتریدارند.

و در کل میتوان به این مسئله اشاره کرد که در موتور های براشلس میله ای که موتور های معمولی آن را میچرخاند در این موتور ثابت است و خود موتور میچرخد.

تفاوت اسکوتر های برقی ارزان و گران

تفاوت اسکوتر های برقی در کیفیت قطعات داخلی و حتی اصل بودن اسکوتر نیز هست.به عنوان مثل یک اسکوتر برقی اصل باید دارای شاسی آلومینیومی(آلومینیوم تیره که در صنایع دفاعی از آن استفاده میشود) که قادر است تا وزن ۱۲۰ کیلو گرم را تحمل کند، دو برد ژیروسکوپ برای تعادل اسکوتر برقی و یک مادر برد با کیفیت، یک باطری ۴۴۰۰ میلی آمپر ساعت اصل،دو موتور براشلس ۳۵۰ وات و یک قاب و بدنه ضخیم باشد که مجموع چنین اسکوتر برقی از قیمت بالایی نیز برخوردار است.

اما در اسکوتر برقی های بی کیفیت این مسائل به صورت کامل رعایت نشده به این صورت که در یک اسکوتر برقی بی کفیت، کیفیت قطعات پایین است و در کوتاه مدت باعث خرابی میشود و در اسکوتر برقی های تقلبی هم قطعاتی چون مادر برد اصلا لحاظ نمیشود که این مسئله خود باعث عدم حفظ تعادل و زمین خوردن شما میشود و یا در هنگام شارژ دستگاه باعث به علت نداشتن قطع کن باطری، باعث انفجار باطری و ایجاد خسارات جانی و مالی خواهد شد و به این علت که فروشنده اطلاعی از کیفیت و اصل یا تقلبی بودن اسکوتر برقی خود نداشته اسکوتر برقی خریداری شده را گارانتی نمیکند و مسئولیتی هم در قبال خسارات وارده به عهده نمیگیرد.

چه افرادی دوستدار اسکوترهای برقی هستند:

کسانی که دوستدار تکنولوژی هستند و میخواهند به روز باشند.

کسانی که دوستدار کالاهای نو و جدید هستند و دوست دارند از مردم کشورهای پیشرفته عقب نباشند.

کسانی که مسافت راه های طولانی برایشان سخت هست و مشکلات تنفسی و از این قبیل مشکلات دارند و امکان استفاده از وسایل دیگر یا برایشان پر هزینه است یا در دسترسشان نیست.

کسانی که به فکر حفظ محیط زیست هستند.

کسانی که از ترافیک شهری بیزارند و میخواهند به ترافیک شهری کمک کنند.

کسانی که به دنبال تفریح های مهیج می باشند.

برای آموزش و طرز استفاده از این اسکوترهای برقی بر روی اینجا کلیک کنید.

 

اخبار مرتبط