رادیو کنترل

رادیو کنترل

رادیو کنترل چیست؟

 

در این مقاله سعی بر آن داریم تا کاربران محترم مجموعه رایان هابی را با رادیو کنترل آشنا نماییم.

 

رادیو کنترل چیست؟

 

در دنیای امروز شاهد این هستیم که هر روز وسیله جدیدی که از طریق رادیو کنترل هدایت می شود روانه بازار شده است و دنیای کنترل از راه دور (remote control) را به وجود آورده اند که صد البته هم با هجوم استقبال مردم مواجه می شوند و هر کس که پول خرید آنها را داشته باشد حتما این دستگاه ها را تهیه می کند.

 

اساس کار همه ی این کنترلرها امواج الکترومغناطیسی هستند که در بازه های مختلف عمل می کنند.

مانند:

رادیو در بازه امواج رادیویی

ریموت های وسایل خانگی در بازه ی فروسرخ

و موبایل در بازه گیگاهرتز.

 

قسمتهایی که در یک رادیو کنترل وجود دارد:

فرستنده یا دسته ی کنترل که حداقل باید دارای ۴ الی ۶ کانال (هر فرمان متفاوت یک کانال نامیده می شود) باشد تا بتواند قسمت های مختلف یک مدل را کنترل کند مانند گاز، شهپرها و بالک ها .

کانال های اضافه تر می تواند چراغ ها، چرخ ها، دودزا و یا… را کنترل کند.

در کنار هر دسته فرمان(joystick) دکمه ای برای تصحیح(trim) آن فرمان وجود دارد.

در رادیوهای پیشرفته تر صفحه ی نمایشی برای  تنظیمات بیشتر و حتی به حافظه سپردن حالت ها وجود دارد.

 

فرستنده های معروف به فرکانسی از محدوده های باند ۲۷ تا ۷۶ مگا هرتز برای  فرستادن امواج استفاده می کنند. برای تداخل نداشتن امواج، این رادیوها باید فرکانس های مختلفی را در یک محیط داشته باشند.

نوع دیگر فرستنده و گیرنده ها  در محدوده ی ۲٫۴ گیگاهرتز عمل می کنند که با توجه به فن آوری پیشرفته ی موجود در آن امکان تداخل نزدیک به صفر است و نیاز به کانال های مختلف در آن نیست.

 

گیرنده ها نیز مناسب با فرستنده ها هستند و پروتکل های یکدیگر را فقط اجرا می کنند. با ابعاد کمی که دارند درون هر وسیله ای قرار بگیرند و فرامین را کنترل کنند. وزن آنها بسیار کم می باشد  (کمتر از ۱۰ گرم) و این باعث می شود تا بتوان ریزپرنده ها را ساخت.

 

حال به بررسی تفاوت کانالهای رادیو کنترلرها میپردازیم.

 

تفاوت میان کنترل های ۲ کانال ۳ کانال ۴ کانال ۵ کانال ۶ کانال ۷ کانال و بیشتر چیست ؟

 

 

اولین سوالی که باید پاسخ داده شود شما به کوادکوپتر با مولتی روتور چند کاناله نیاز دارید؟

 

کنترل چهار کانال برای کواد / مولتی روتور :

 

در اکثر کواد ها / مولتی روتور ها از همین ساختار چهار کاناله برای انجام حرکات lift,yaw,pitch & roll ( که قبلا توضیح دادم ) استفاده می شود . اما این کار در پهپاد ها با استفاده از جایرو کنترل بر روی مدار الکترونیک پرنده ها چند موتوره که با استفاده از تغییر سرعت همه ی موتور های ملخ دار در حال گردش آن مولتی روتور انجام می پذیرد . که با اندکی تغییر در سرعت گردش ملخ ها تمامی چهار حرکتی که هلیکوپتر ها انجام می دهند را می تواند انجام دهد .

 

سیستم کنترل شش کانال برای هلیکوپتر های کنترلی و مولتی روتور ها

 

همانطور که قبلا هم گفتم وقتی که شما دارید هلیکوپتر های کنترلی را به پرواز در می آورید که کالکتیو پیچ  ( collective pitch ) و نه چیز بیشتر از پنج کانال استفاده می کنید اما برای داشتن سیستم های جایرو اولیه  و مود های بیشتر شما به یک رادیو شش کانال احتیاج دارید که با استفاده از آن بتوانید دقت سیستم جایرو خود را تنظیم کنید و بین مود تنظیم میزان انحراف جایرو یا نگه داشتن جلوی هلیکوپتر با استفاده از جایرو یکی را بنا بر نیازتان انتخاب کنید .

البته با در نظر گرفتن حداقل شش کانال در صورتی که قصد تصویر برداری هوایی را با استفاده از  سیستم FPV ( first person view ) را دارید از یک کواد / مولتی روتور استفاده کنید . دو کانال اضافه ای که دارید می توانید به عنوان حرکات tilt  و pan  ( حرکات تنظیم دوربین ) با استفاده از دوربین خود کنترل کنید و یا اینکه سیستم جی پی اس و اتو پایلوت با مود برگشت به خانه  و یا سیستم کنترل از راه دور با استفاده از مسیر و یا برای ترکیب چند سیستم تنظیم محیط پرواز استفاده کنید .

 

کنترل های هفت کانال یا بیشتر برای هلیکوپتر و مولتی روتور ها

 

اگر شما به دنبال کنترل بیشتر علاوه بر سیستم های کنترل پایه که بر روی هلیکوپتر یا مولتی روتور خود هستند که سیستم جایرو / دوربین / مود های پروازی و غیره را کنترل کنید حتما به یک کنترل با کانال های بیشتر احتیاج دارید .

 

این امکانات می تواند :

  • سیستم کنترل ارابه کنترل
  • سیستم کنترل ترکیب سوخت بر روی سیستم های احتراقی نیترو یا بنزینی
  • سیستم کنترل و تنظیم گاورنر موتور
  • سیستم کنترل و تنظیم های مختلف ( سیستم  حالت نجات ) بر روی هلیکوپتر های فلایبارلس و یا مشابه
  • جی پی اس / مود برگشت به خانه بر روی هلیکوپتر های فلایبارلس یا تنظیم مجدد بر روی مولی روتور ها
  • سیستم دود
  • سیستم کنترل چراغ هدایت گر یا ال ای دی برای نمایش در شب و یا دیده شدن در فاصله های دور یا افکت های نوری در آسمان که با یک یا چند رایدو کنترل هدایت می شوند
  • سیستم کنترل سلاح در تجهیزات نظامی ا قبیل موشک ، مسلسل یا دیگر تجهیزات با امکانات جنگی و جزئیات تخصصی بالا بر روی هلیکوپتر های کنترلی
  • تجهیزات تصویر برداری و فیلم برداری هوایی ( هلی شات )

 

 

 

اخبار مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

*

code